Czy są sposoby na to, żeby mając PCOS zajść w ciążę?

Witam, Mam 22 lata, mam takie pytanie: 2,5 roku temu stwierdzono u mnie PCO. Chciałabym się dowiedzieć jakie są metody na zajście w ciążę z tym zespołem, a wiem, że jest bardzo trudno. Wiem, że można dostawać jakieś zastrzyki czy przeciąć pęcherzyk. Na czym to polega? A może znacie inne metody - bardzo prosiłabym o ich wymienienie i napisanie na czym polegają? Bardzo chciałabym mieć z mężem dziecko, lecz nam nie wychodzi.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Postępowanie każdorazowo dobiera się indywidualnie do dotkniętej PCOS pacjentki. Należy nawiązać współpracę z lekarzem ginekologiem zajmującym się leczeniem niepłodności.
Nie zawsze przy PCOS kobiety są niepłodne, często dochodzi do owulacji i zapłodnienie jest możliwe bez interwencji lekarskiej. PCOS często koreluje z insulinoopornością i nadwagą, regulacja diety i zbicie wagi może prowadzić do przywrócenia owulacji i zajścia w ciążę. Najczęściej podejmuje się hormonalne próby stymulacji wzrostu pęcherzyków i jajeczkowania. Metoda ta cechuje się dość dużą skutecznością, wiąże się jednak z koniecznością monitorowania nawet kilku cykli oraz zwiększonym ryzykiem ciąży mnogiej.
Kiedyś, gdy niedostępne były preparaty hormonalne, podstawową metodą leczenia były interwencja chirurgiczna w postaci resekcji klinowej jajnika, po której dochodzi często do przywrócenia owulacji, a nawet obniżenia poziomu androgenów i częściowego, trwałego zniknięcia objawów PCOS. Ze względu na inwazyjność oraz możliwe powikłania metody tej praktycznie nie stosuje się obecnie. Zastąpiły ją inne metody interwencji chirurgicznej, jak nakłuwanie czy elektrokauteryzacja jajników. Mechanizm działania technik chirurgicznych pozostaje wciąż do pewnego stopnia zagadką, choć ich skuteczność jest porównywalna jak przy metodach hormonalnych, a nie towarzyszy im podwyższone ryzyko ciąż mnogich.
Życzę szczęśliwego zajścia w ciążę i pozdrawiam serdecznie!