Pęcherzyk Graffa - krwawienie międzymiesiączkowe

Witam serdecznie, chciałabym zasięgnąć u Państwa opinii na temat powodów krwawień międzymiesiączkowych. Mam 35 lat, jestem po dwóch porodach. Od 2,5 roku karmię dziecko piersią. Od jakiegoś czasu są do 2 karmienia na dobę i jestem w fazie odstawiania córci od piersi. Od drugiego porodu, czyli od 2,5 roku biorę tabletki antykoncepcyjne Cerazette. Zdarzało mi się sporadycznie zapomnieć wziąć tabletki. Jednak nadrabiałam "zaleglości" w ciągu 24 godzin. Miesiączkę pierwszy raz po porodzie dostałam 6 miesięcy temu, czyli 2 lata nie miesiączkowalam. Od momentu pojawienia się miesiączki moje cykle są bardzo nieregularne. Zdarza się, że krwawię co 2 tygodnie, po 6 dni. Czasem krwawię po 4 dni w odstępach tygodniowych. Nie jest to nigdy obfite krwawienie. Nie czuję przy tym żadnych dolegliwości bólowych, jedynie dyskomfort w prawej części podbrzusza. Byłam u ginekologa z tym problemem, ale zostałam potraktowana dość swobodnie, bo podobno takie krwawienie przy karmieniu piersią i braniu tabletek Cerazette to normalna sprawa. Czy rzeczywiście nie mam czym się przejmować? Miałam pobieraną cytologię - wynik w II grupie bez zmian patologicznych. Badanie USG dopochwowe wykazało, że w prawym jajniku mam niepęknięty pęcherzyk Graffa. Czy taki pęcherzyk jest powodem do podjęcia leczenia? Czy to jakas patologia? Bardzo proszę o opinię, czy takie krwawienia są sprawą normalną u osób w podobnej sytuacji do mojej? Czy niepękniety pęcherzyk Graffa prowadzi do jakiś zmian chorobowych? Z góry serdecznie dziękuję za poradę i pozdrawiam, Anna Kozłowska.

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Jednym z działań niepożądanych tabletek antykoncepcyjnych są krwawienia śródykliczne. Wówczas zazwyczaj zmienia się tabletki na inne. Jednak w Pani przypadku ze względu na karmienie piersią jest to niemożliwe. Dopiero jak przestanie Pani karmić dziecko to można rozważyć zastosowanie innego preparatu.
Niepęknięty pęcherzyk Graffa może prowadzić do powstania torbieli. Nie ma wymaga on leczenia. Warto wykonać usg kontrolne.
Pozdrawiam