Pękanie odbytu przy wypróżnianiu dziecka

Witam.Mam problem z córka i jej wyproznieniami,jej kupy maja duza srednice i przy tym peka odbyt i dziecko boi sie nastepnego posiedzenia na nocniku.Mieszkamy w Szwecji i lekarze jakby nie widzieli problemu przepisali movicol co skutkuje choc nie zawsze i stosujemy ten lek juz okolo roku na moje prosby by zrobili inne badania sa głusi.Chcialabym sie dowiedziec jaki badania moge zrobic by sie dowiedziec jak pozbyc sie zaparc i czy wszystko w brzuszku dziecka jest ok.?

powinna mieć badanie u gastrologa , czasem sa choroby wymagające zrobienia RTG z kontrastem bo może być to wada jelita grubego. Na poczatek zwykłe USG brzucha i odpowiednia dieta. np. śliwki suszone , kapusta gotowana. Unikać ryżu, marchwi i ryżu.Dużo pić kompotu z suszonych śliwek, moreli, gruszek, jabłek. Jeśli ma pęknięcia odbytu to przy wypróżnianiu musi ją bolec i wstrzymuje no i powstaja zaparcia nawykowe ze strachu przed bólem. Można smarowac żelem p. bólowym na hemoroidy żeby nie bolało.