Pieczenie pochwy i dziwny śluz o konsystencji kremu - co to jest? Co robić?

Witam, jestem 16-letnią dziewczyną. Jestem ogromnie zaniepokojona tym, co dzieje się tam, na dole. Otóż od pewnego czasu, zawsze tydzień po okresie, w okolicy pochwy czuję nieprzyjemne swędzenie, które utrzymuje dość długo, przeważnie kończy się dopiero kilka dni przed wystąpieniem następnej miesiączki. Bagatelizowałam to, bo myślałam, że to zwyczajna rzecz, że nie ma się czym martwić. Ale jednak czuję jakiś strach, obawę. Do tego zobaczyłam dziś, że wydziela się sporo żółtawego śluzu (z konsystencji przypomina bardziej jakiś krem), mogę go nawet wyciskać poprzez ściśnięcie ścianek pochwy! Boję się, że to coś poważnego, ale wstydzę się powiedzieć o tym mamie, bo mnie to krępuje. Co to może być? Czy to normalne w okresie dojrzewania? Czy jestem na coś chora? Co mam zrobić? Bardzo proszę o pomoc i szybką odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Objawy, które opisujesz (świąd i upławy) wskazują na stan zapalny pochwy, który jest wywołany infekcją (najprawdopodobniej bakteryjną lub grzybiczą). Zapalenie w obrębie dróg rodnych dotyka wielu kobiet (zarówno w okresie dojrzewania jak i starszych). Na razie infekcja nie jest groźna, ale jeżeli nie będzie leczona istnieje ryzyko, że przeniesie się na inne części układu rozrodczego i moczowego, co może doprowadzić do poważnych komplikacji.

Nie powinnaś wstydzić się mamy. Prawdopodobnie również kiedyś miała podobne dolegliwości. Powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza, który postawi ostateczne rozpoznanie. Leczenie jest proste - antybiotyki podaje się doustnie lub miejscowo (dopochwowo).