Pierwsza miesiączka po zabiegu łyżeczkowania jamy macicy

Witam! 2 listopada 2011 przebyłam zabieg łyżeczkowania, po stwierdzeniu ciąży obumarłej w około 10 tygodniu. Mam 25 lat. Nadal nie pojawiła się u mnie miesiączka (OD ZABIEGU MINĘŁO 5 TYGODNI I 2 DNI), chociaż tydzień temu odczułam ból w podbrzuszu i jajnikach identyczny jak ból miesiączkowy. W międzyczasie około tydzień po zabiegu rozpoczęła się u mnie infekcja dróg rodnych (przez antybiotyk), lekarz zdiagnozował grzybicę i przepisał doustnie Flumycon (pierwszy tydzień codziennie, później 3 opakowania po 2 tabletki 2 razy w tygodniu - to już moja któraś grzybica z rzędu) oraz Gynalgin, który zaczęłam brać dopochwowo, kiedy ustąpiło krwawienie i plamienie po zabiegu, czyli około 2 tygodnie po zabiegu. Kilka dni po zakończeniu Gynalginu lekarz przepisał jeszcze dopochwowo Clotrimazol 2 opak., obecnie zostały mi jeszcze 4 tabletki - biorę go codziennie.

Moje pytanie: 1. Czy w wyniku brania tych leków miesiączka może się spóźniać? 2. Czy miesiączka może się spóźniać, ponieważ ciąża trwała długo, bo 10 tygodni 3. To dla mnie bardzo ważne - czy te 4-6 tygodni, o których Państwo piszecie, że powinna się pojawić miesiączka po zabiegu powinnam liczyć od dnia wykonania zabiegu czy od dnia kiedy skończyło się krwawienie po zabiegu? 4. Lekarz stwierdził, że nie ma problemów, powikłań po zabiegu i zalecił zaczekanie z zajściem w kolejną ciążę do marca - w marcu skończę zażywać Flumycon. Jeśli wszystko będzie OK, to czy są jakieś przeciwwskazania? Proszę o odpowiedź na te pytania. Pozdrawiam

Witam serdecznie!
Brak miesiączki w Pani przypadku nie jest niczym niepokojącym. Po pierwsze, już sama infekcja może spowodować opóźnienie miesiączki.Przyjmowane przez Panią leki mogą jedynie nasilić ten efekt. Po drugie, pierwsza miesiączka powinna pojawić się nie później niż 6 tygodni od zabiegu. W Pani przypadku, ze względu na infekcję, termin ten może jednak ulec przesunięciu.
Po poronieniu zaleca się odczekanie co najmniej 3 miesięcy z podjęciem kolejnych prób poczęcia. Jest to minimalny czas potrzebny na regenerację organizmu niezbędną do zwiększenia szans utrzymania kolejnej ciąży. O indywidualnych przeciwwskazaniach do zajścia w ciążę może poinformować Panią lekarz prowadzący ciążę.
Pozdrawiam