Pierwsze tabletki antykoncepcyjne i długotrwałe plamienie - czy to normalne?

Witam, mam dość nurtujący mnie problem. Otóż 13 dni temu zaczęłam brać pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych, oczywiście pierwszą wzięłam w 1. dzień miesiączki. Jednak do tej pory (tj. już 13 dni) mam ciemnoczerwone plamienie. Czy oznacza to, że tabletki te są dla mnie nieodpowiednie? Powinnam je odstawić? Jak długo to jeszcze potrwa?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Takie plamienia są normalne przy rozpoczynaniu "przygody" z antykoncepcją hormonalną. Może ono trwać lub pojawiać się przez pierwsze dwa, trzy opakowania tabletek. Jeśli będzie się utrzymywać dłużej lub nabierze dużej intensywności, może Pani poprosić swojego lekarza o zmianę tabletek na zawierające większą dawkę hormonów.

Ostrożni lekarze zalecają stosowanie dodatkowego zabezpieczenia w czasie przyzwyczajania się organizmu do tabletek w ciągu pierwszych blistrów, twierdząc że ryzyko ciąży jest wtedy nieco wyższe. Producenci jednak nie dają takich zaleceń. Decyzja o ewentualnym dodatkowym zabezpieczeniu należy każdorazowo do kobiety.
Pozdrawiam serdecznie!