Czy normalne jest plamienie w trakcie brania tabletek?

Witam, pierwszy raz zaczęłam brać tabletki. W blistrze zostały mi 4 a dostałam plamienia. Czy mam się niepokoić?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Plamienie podczas brania kilku pierwszych blistrów tabletek antykoncepcyjnych jest normalnym efektem ubocznym, niezależnie od ich marki. Najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia takiego plamienia występuje właśnie pod koniec blistra. Plamienia te wiążą się z przyzwyczajaniem się organizmu do tabletek i powinny ustać wraz z czwartym blistrem. Jeśli nie ustaną proszę się udać do swojego lekarza ginekologa, który może rozważyć zmianę tabletek na inne, w szczególności zawierające większą dawkę hormonów

Pozdrawiam serdecznie!