Skutki uboczne podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Od soboty (22.05.10) rozpoczęłam branie tabletek antykoncepcyjnych Y********** (wcześniej nie korzystałam z tego typu metod zapobiegania ciąży). Okres trwa u mnie zwykle 4-5 dni, tym razem krwawienie ustało dopiero w piątek (28.05.10) i od tej pory mam ciemne plamienia i objawy jak przed okresem, tj. nadwrażliwość piersi i ból lewego jajnika podczas ucisku brzucha w tym miejscu. Czy są to normalne objawy uboczne podczas przyjmowania pierwszych w życiu tabletek antykoncepcyjnych, czy powinno to wzbudzić mój niepokój? Pozdrawiam i liczę na odpowiedź, Marta

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Plamienia w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji zdarzają się często. Ponadto stosowane przez Panią tabletki zawierają bardzo małą dawkę hormonów, co z jednej strony zmniejsza ryzyko poważnych działań niepożądanych, z drugiej sprzyja wystąpieniu plamień.

Sytuacja powinna się unormować w ciągu pierwszych kilku miesięcy (zwykle 2-3 opakowania). Proponuję w tym czasie nie łączyć opakowań (chyba, że będzie to konieczne z uwagi na pominiętą tabletkę). Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, powinna Pani skontaktować się z lekarzem.