Czy plamienia miną po 3 miesiącach brania tabletek?

Witam! Mam takie pytanie, bo mnie to trochę niepokoi, otóż kończę już 3. blister tabletek (zostały mi 4 tabletki) i w pierwszym miesiącu oczywiście plamienia były duże (przez cały 1. blister musiałam nosić wkładki). W drugim opakowaniu w pierwszej połowie nie plamiłam, pod koniec przed miesiączką, znowu zaczęłam plamić. Było to plamienie jasnobrązowe, nie duże. I teraz w trzecim opakowaniu przez 6 pierwszych tabletek nie plamiłam i potem zachorowałam, a raczej moje gardło. Zaczęłam pić lekarstwa na rozrzedzenie flegmy, syropki i zaczęłam plamić. Tylko tym razem plamie ciemnobrązowo. Nie jest tego dużo, ale majtki są brudne. Wiem, że przez 3 miesiące można mieć takie plamienia jak się zaczyna antykoncepcje. A moje pytanie jest takie, czy jeśli po przerwie zacznę 4. opakowanie i znowu będę plamić i nie minie to plamienie to po skończeniu 4. blistra mam zmienić tabletki na silniejsze? I niepokoi mnie to, że jeśli będę musiała zmienić tabletki na silniejsze, to jak to będzie później, jak będę chciała zajść w ciąże? Czy będzie trudniej? Dodam, że jestem osobą bardzo chudziutką, przed braniem ważyłam 48,7 kg, teraz waga się waha, ale mniej więcej tak 47 kg, a mam 20 lat. Dodam jeszcze, że moja Pani ginekolog mnie badała przed przypisaniem mi tabletek i czy to jest możliwe ze mogą się okazać jednak złe? Mimo, iż zostałam zbadana dobrze przez przypisaniem tych tabletek? Proszę o szybką odpowiedź, bo mnie to martwi. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Plamienia dosyć często występują w pierwszych miesiącach stosowania antykoncepcji. Jeżeli jednak krwawienia się nasilają nie czekałabym kolejnych miesięcy na ich ustąpienie. Proponowałabym zatem umówić się na wizytę u swojego ginekologa, który najprawdopodobniej zmieni Pani preparat. Prawdopodobnie zmiana będzie wiązała się ze zwiększeniem dawki hormonów, ale niekoniecznie. Jeżeli jednak doktor zdecyduje się takie postępowanie, nie będzie wiązało się to ze zmniejszeniem szans na zajście w ciążę. Obecnie na rynku jest wiele preparatów i wystarczy jedynie dobrać odpowiedni dla pacjentki.

Badania, które przeprowadziła Pani ginekolog służyły ocenie Pani stanu zdrowia i akceptacji na rozpoczęcie antykoncepcji hormonalnej. Ich wyniki nie zawsze wpływają na wybór danego środka.

Pozdrawiam