Nawracające plamienia w trakcie przyjmowania tabletek - co je powoduje?

Paulina, 24 lata. Witam serdecznie. W wieku 21 lat zaczęłam przyjmować antykoncepcje hormonalną, jednak po 2.5 roku pojawiły się plamienia mniej więcej w połowie opakowania tabletek. Po konsultacji z Panią ginekolog zrobiłam półroczną przerwę i ponownie zaczęłam przyjmować tabletki. Przy pierwszym opakowaniu plamienia trwały cały czas, przy drugim były mniejsze ale Pani doktor zmieniła mi na inne. W rezultacie ponownie plamienia w trakcie pierwszego i drugiego opakowania, jednak zauważyłam, że zmniejszają się. Jestem teraz w trakcie trzeciego opakowania i tylko nieznacznie zmieniła się barwa wydzieliny. Zastanawiam się jakie może być wyjście z takiej sytuacji. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Jednym z działań niepożądanych  tabletek antykoncepcyjnych mogą być plamienia śródcykliczne. Zazwyczaj utrzymują się one przez pierwsze 3-4 opakowania tabletek. Pani jest w trakcie przyjmowania tabletek z trzeciego opakowania. Być może po kolejnym opakowaniu tabletek plamienia ustąpią, tym bardziej, że są one mniej intensywne. Gdyby tak się nie stało być może konieczna będzie kolejna zmiana tabletek na inne.

Pozdrawiam