Pigułki a grypa

W drugim tygodniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zachorowałam na grypę. Przez 5 dni przyjmowałam leki przeciwzapalne (dziennie - nie więcej niż połowę maksymalnej dawki), duże dawki witaminy C oraz syrop. Nie wymiotowałam ani nie miałam biegunki. Czy zażywane przeze mnie leki albo sama choroba mogą mieć wpływ na skuteczność pigułek? Czy może to spowodować opóźnienie/niewystąpienie krwawienia z odstawienia lub plamienia? Czy lepiej byłoby nie robić przerwy między opakowaniami? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ani sama infekcja, ani leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe i witamina C (w rozsądnych ilościach) stosowane popularnie w leczeniu grypy nie powodują obniżenia skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Krwawienie w przerwie między opakowaniami powinno wystąpić tak, jak zwykle. Nie ma powodów, aby pominąć przerwę między opakowaniami.

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej może być obniżona przez niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe.

Pozdrawiam!