Zapytaj lekarza

7 3 6 , 4 6 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne, a nie dostałam jeszcze miesiączki

Witam! Mam 20 lat i od dwóch lat przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Zawsze w 7-dniowej przerwie miesiączkę dostawałam zazwyczaj regularnie, w 4-tym dniu po odstawieniu. Dzisiaj jest już piąty dzień, a ja nadal nie mam okresu, co prawda boli mnie trochę podbrzusze, ale miesiączka się nie pojawiła. Dodam jeszcze, że leczyłam się na grzybice i przez prawie dwa tygodnie przyjmowałam lek przeciwgrzybiczy i przeciwwirusowy (bo było podejrzenie opryszczki). Mój partner również leczył się na grzybicę, więc nasze współżycie było ograniczone, a podczas brania antybiotyku nie dochodziło do wytrysku we mnie. Poza tym miałam ostatnio trochę stresu i dużo nerwowych sytuacji. Czy leki oraz stres mogą mieć wpływ na opóźnienie? Czy jest to może ciąża? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Naturalne metody unikania ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Niestety, niektóre leki, np. leki przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwgruźlicze, mogą wchodzić w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi i obniżać ich skuteczność. Tak więc istnieje u Pani prawdopodobieństwo ciąży. Przed rozpoczęciem nowego opakowania powinna Pani wykluczyć ciążę - proszę 7 dnia przerwy zrobić test ciążowy. Jeśli będzie negatywny, proszę rozpoczeć opakowanie tabletek i jeszcze powtórzyc test ciążowy, np. 7 dnia zażywania (tak dla pewności). 

Leki, które Pani przyjmowała, mogły obniżyć skuteczność antykoncepcji, więc przez 7 pierwszych dni zażywania pigułek z nowego opakowania, proszę stosować dodatkową antykoncepcję (prezerwatywa).

Oczywiście stres, choroba mogą wpłynąć na krwawienie miesiączkowe, ale trzeba też rozważyć "gorszą" ewentualność.

Na przyszłość, jeśli lekarz będzie Pani przepisywał JAKIEKOLWIEK leki, proszę spytać go, czy nie obniżają one skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Proszę pokazać lekarzowi ulotkę swoich tabletek - tam są napisane substancje czynne leków, które mogą obniżyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Substancja czynna to nie jest nazwa leku, więc Pani może mieć trudności z wyciągnięciem z tego wniosków, ale lekarz bedzie wiedział, o co chodzi.

Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy