Plamienie okołoowulacyjne czy zmieniony cykl spowodowany przyjęciem tabletki "po"?

Witam, mam pytanie związane z krwawieniem okołoowulacyjnym. Mam 18 lat, nie stosuję antykoncepcji, nie współżyję, miesiączki regularne, cykl 27dni. Ostatnia miesiączka wystąpiła 31.12.2010 r., 12.01.11 pojawiło się obfite krwawienie. Niestety nie zwróciłam uwagi na śluz. Czy możliwe jest, aby cykl trwał 14 dni, czy raczej było to krwawienie okołoowulacyjne? Było obfite, jak w przypadku normalnej miesiączki, trwało ok 4-5 dni. Okres powinnam dostać 26.01 br., spóźnia się 3 dni. Zdaję sobie sprawę, że może nastąpić to po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej "po" E**********, gdyż uprawiałam petting z chłopakiem, do wytrysku nie doszło, ale w wypadku gdyby poprzedni cykl faktycznie trwał 14 dni, a kolejny miał być jak zwykle 27dniowy, przypadły by wtedy dni płodne, dzień przed owulacją. Opóźnienie może też być spowodowane ogromnym stresem jaki ostatnio przeżywam, gdyż było to moje pierwsze tego typu zbliżenie i perspektywa ciąży jest dla mnie przerażająca. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witam

Krwawienie okołoowulacyjne zwykle jest ograniczone do pasemek krwi w śluzie i trwa jeden dzień. Dlatego 4-5 dniowe krwawienie nie było prawdopodobnie owulacyjnym, a raczej wynikiem przyjęcia tabletki 'po'. Jeżeli nieregularne krwawienia będą się powtarzać, konieczna będzie wizyta u ginekologa.

Polecam stosowanie prezerwatyw z chłopakiem w ramach odpowiedzialnego podejścia do współżycia. Oszczędzi to stresu w przyszłości, a także pozwoli uniknąć hormonalnych 'bomb' w postaci tabletek antykoncepcyjnych 'po'.

Pozdrawiam