Plamienie zamiast okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam Chciałabym zadać Pani pytanie; brałam tabletki milvane przez 5 m-cy na wyregulowanie cykli i po odstawianiu ich miałam okres z odstawienia a za tydzień miałam plamienie które trwało ok 5 dni i za miesiąc ponownie mam plamienie które trwa już ponad 7 dni. Mój lekarz mówi ze to normalne bo tak reaguje organizm po odstawieniu tabletek.nie wiem czy to jest normalne czy coś się ze mną dzieje. Bardzo dziękuje za pomoc.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnych u wielu kobiet występują przejściowe zaburzenia miesiączkowania. Mogą mieć one charakter braku/nieregularnych krwawień jak i plamień śródcyklowych. Proszę zatem zaufać swojemu ginekologowi i stosować się do jego zaleceń.

Plamienia w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych zdarzają się zwykle w czasie pierwszych trzech opakowań, potem najczęściej ustępują. . Zdarza sie też że plamienia pojawiają się po dłuższym okresie stosowania i przyczyna ich jest rtudna do określenia. Być może wymaga Pani zmiany leku lub odstawienia i dokładnej diagnostyki zaburzeń miesiaczkowania.