Plamienie przed odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych

Plamienie przed odstawieniem tabletek. Dzień dobry, od jakichś 5- 6 dni zauważyłam u siebie plamienie. Jest ciemne i wygląda na końcówkę okresu. Wczoraj odstawiłam tabletki i dzisiaj dostałam mocniejszych plamień. Zazwyczaj dostaję krwawienia z odstawienie po 5 dniach. Biorę tabletki od 1,5 roku i nigdy nie miałam takiego problemu. Co to jest i co może być tego przyczyną? Czy mam normalnie rozpocząć kolejne opakowanie po przerwie?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Plamienia śródcyklowe to najczęstszy objaw niepożądany występujący podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jest to zatem najbardziej prawdopodobna przyczyna. Ze względu jednak na fakt, że plamienie takie może mieć wiele innych przyczyn (w tym patologie układu płciowego), sugeruję by skonsultowała się Pani z lekarzem ginekologiem. Jeśli jednak nie uda się Pani udać na wizytę do czasu rozpoczęcia kolejnego opakowania, proszę kontynuować przyjmowanie tabletek.

Tak proszę rozpocząć kolejne opakowanie ale wskazna byłaby również konsultacja ginekologiczna. Po badaniu/ USG należy postarać się wyjaśnić przyczynę plamienia. Być może jest to zdarzenie jednorazowe, być może wymaga zmiany tabletek na inne.