Planowanie ciąży a przechorowanie toksoplazmozy w młodości

Witam. Mam 25 lat w wieku 6lat zachorowałam na toksoplazmoze, ostatnie badania robione miałam w wieku 14lat. Ktore świadczą o tym że jestem po przebyciu tej choroby. Do dzisiejszego dnia nie mam żadnych objawów choroby. Moje pytanie brzmi czy będę mógła mieć dzieci i czy obecność tej choroby nie będzie zagrożeniem dla mojego dziecka?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jest Pani w tzw. sytuacji idealnej. Przebycie choroby w dzieciństwie doprowadziło do wytworzenia w Pani organizmie przeciwciał (IgG, tzw. przeciwciała pamięci), które w przypadku ponownego kontaktu organizmu z Toxoplasmosa gondii ochronią Panią i płód przed kolejnym zarażeniem.
Nie ma przeciwwskazań do zajścia w ciążę i ryzyka dla płodu.