Planowanie ciąży po stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych stosowanych przez 5 lat

chcialabym zapytac w jaki bezpieczny sposob po odsawieniu tabletek antykoncepcyjnych branych przez dluzszy czas (ok 5 lat),mozna zajsc w ciaze jak dlugo powinno sie odczekac po zakonczeniu tabletek

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, nie ma przeciwwskazań do starania się o dziecko bezpośrednio po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji, nie zaobserwowano w tym przypadku działań niepożądanych dla matki i dziecka. Niektórzy zalecają jednak odczekanie ok. 3 mies., w celu wyrównania ew. zaburzeń hormonalnych, wyrównania długości trwania okresu, choć takie zwlekanie nie ma naukowego uzasadnienia. Przez okres 3 miesięcy można natomiast przyjmować zalecany przed ciążą kwas foliowy.