Podanie atropiny w celu uspokojenia pacjenta podczas wykonywania badania echa przezprzełykowego serca

Dziendobry,mam pytanie czy atropina podana dozylnie uspokaja czlowieka podczas badania echo przezprzelykowe.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry, podawana podczas badania atropina działa przede wszystkim hamująco na nerw błędny, który może zostać pobudzony podczas badania. Przede wszystkim podawana jest w celu rozkurczenia przełyku.