1. Czy moje dolegliwości wskazują jednoznacznie na PZT? – Po przeanalizowaniu Pana objawów i wyników badań laboratoryjnych i obrazowych nie ma raczej podstaw do tego, aby postawić w Pana przypadku PZT. 2. Czy takie ilości alkoholu rzeczywiście mogą spowodować PZT? I to w takim wieku? Nie miałem wcześniej epizodów OZT. - Raczej w Pana przypadku nie ma podstaw do tego, aby sądzić o występowaniu PZT dlatego spożywanie alkoholu (raczej nie są to duże ilości i w krótkim okresie) nie ma z tym nic wspólnego. 3. Czy może na taki stan rzeczy wpływ może mieć np. leczenie tetralysalem bądź wpływ kwasu solnego? - Raczej bym to wykluczał. Nie mają te związki z Pana obecnym stanem nic wspólnego.
4. W przypadku, gdyby było to PZT - jak wyglądają obecnie rokowania przy tej chorobie i moim stanie? Moim stanie tj. w przypadku PZT z biegunkami tłuszczowymi (niewydolność zewnątrzwydzielnicza) + bóle kręgosłupa. Zaznaczam, że chcę w 100% trzymać dietę oraz stosować się do wszystkich zaleceń lekarzy. Opinie w internecie pod tym względem są bardzo różnorodne - chciałbym wiedzieć jak wygląda to w rzeczywistości... To jest dla mnie bardzo ważne pytanie. - Tak jak pisałem wyżej. Nie rozpoznawałbym w Pana przypadku PZP. Mówi Pan o tłuszczowych biegunkach, a wcale w kale nie stwierdzono tłuszczu. Bóle kręgosłupa mogą być związane np. z przepuklinami krążków międzykręgowych, jakie podejrzewa się w badaniu TK (cytuję: Uwypuklenie krążków m-kręgowych w dolnym odcinku kręgosłupa L czyli odcinka lędźwiowego) – wskazany byłby jeszcze rezonans kręgosłupa. Najlepiej jeszcze w tej sprawie skonsultować się z neurologiem.
5. Czytałem wiele nt. oznaczenia elastazy-1 w kale w przebiegu PZT. Niestety są to zazwyczaj publikacje anglojęzyczne - nie potrafię dokładnie stwierdzić, w jakich warunkach (Albo odnośnie jakich przypadków) ten test jest rzeczywiście konstruktywny, a w jakich przypadkach jest "nic nie warty"? O czym wynik tego testu świadczy w moim przypadku, i czy w ogóle o czymś świadczy? - W Pana przypadku wynik świadczy o braku cech przewlekłego stanu zapalnego w trzustce, niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki, gdyż elastaza obecna jest w kale w dużej ilości, co świadczy o prawidłowej funkcji trzustki.
Polecam przeczytanie pracy poglądowej pod tytułem: Oznaczanie elastazy trzustkowej w kale w diagnostyce czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki autorstwa: Agata Mikołajewska, Maria Jasińska, Leszek Paradowski (Katedra i Klinka Gastroenterologii AM we Wrocławiu) dostępnej w internecie. 6. Zamierzam wykonać jeszcze rezonans magnetyczny trzustki - chciałbym wiedzieć jak wygląda przewód Wirsunga. Czy w badaniu MR - przewód Wirsunga jest zawsze uwidoczniony? Czy może zależy to "od szczęścia"? Zaznaczam, że chodzi o zwykły wielofazowy MR trzustki, nie o MRCP. - W ogóle badanie MR w przypadku trzustki nie jest badaniem miarodajnym. Najlepszym w tym przypadku jest badanie TK z kontrastem i to także badanie najlepiej obrazuje przewód Wirsunga.
7. Czy antybiotyk amotaks 1g mógł całkowicie uśmierzyć ból pleców w przypadku gdybym miał PZT? Czy może brak bólu po braniu tego antybiotyku świadczy raczej o innej chorobie? - Myślę, że zażywanie antybiotyku w żaden sposób nie przyczyniło się do uśmierzenia bólu w zakresie pleców. To raczej jakiś zbieg okoliczności. Bóle być może samoistnie ustąpiły na jakiś czas, gdyż są związane być może ze zmianami w zakresie kręgosłupa. 8. Czy jest w ogóle możliwe, aby przy PZT bolały tylko plecy, bez (bądź z bardzo rzadkimi) bólów brzucha? - Wątpliwe i raczej niemożliwe.
9. Generalnie - na jaką chorobę wskazują moje dolegliwości? Część lekarzy coś tam wspomina o PZT, ale nikt nie wierzy w to, że może ono wystąpić w moim wieku przy takim spożyciu alkoholu. Z drugiej jednak strony jasno mówią, że różne przypadku chodzą po ludziach i kto wie... - Generalnie z uwagi na zaburzenia w oddawaniu stolca, czyli okresowe bóle brzucha i biegunki moje rozpoznania kierowałyby się być może w kierunku zespołu jelita drażliwego jak i celiakii.
Zespół jelita drażliwego rozpoznaje się po wykluczeniu przyczyn organicznych dolegliwości ze strony jelita grubego. Celiakię po wyniku badania histopatologicznego wycinków z dwunastnicy pobranych w trakcie gastroskopii lub po wynikach poziomu specyficznych przeciwciał jelitowych. Najlepiej w tej sprawie skonsultować się z gastroenterologiem, który zadecyduje o dalszej diagnostyce i postępowaniu. Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wynik badania MR jamy brzusznej i torbiel wątroby – odpowiada Dr n. med. Andrzej Sawicki
- Czy taki poziom elastazy trzustki jest normą? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Przewód Wirsunga poszerzony do 4 mm – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Badanie elastazy w kale – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Poszerzony przewód Wirsunga a rak jajnika – odpowiada Lek. Marta Hat
- Jakie są rokowania po zastosowaniu diety u osoby z PZT? – odpowiada Mgr Joanna Wardenga
- Silne bóle brzucha i poszerzony przewód Wirsunga – odpowiada Lek. Marta Hat
- Wyniki USG trzustki a ryzyko PZT – odpowiada Magdalena StusiĹska
- Zmiana ogniskowa w trzonie trzustki – odpowiada Dr n. med. Grzegorz Luboiński
- Czy mogę mieć przewlekłe zapalenie trzustki? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
artykuły
Trypsyna - budowa, wytwarzanie, rola w organizmie
Trypsyna należy do związków, które nazywane są enz
Enzymy. Budowa i funkcje enzymów: enzymy sercowe, trzustkowe i wątrobowe
Enzymy we krwi, stężenie których analizują badania
Elastaza trzustkowa - charakterystyka, badanie elastazy trzustkowej, normy
Badanie elastazy trzustkowej wykorzystywane jest d