Podejrzenie torbieli włosowej w dolnej części pleców

Witam! Około 2 miesięcy temu zauważyłem zgrubienie podskórne w dolnej części pleców, na początku bruzdy między pośladkami. Wystąpiło po dwóch stronach. Na skórze była to czerwona pogrubiona plama, a w głębi jakby guzy. Nie bolało, lecz powodowało poważny dyskomfort. Lekarz stwierdził, że może to być przetoka włosowata lub uczulenie. Przykładałem Rivanolem. Minęło po ok. 3 dniach. Ostatnio zauważyłem, że po niedługim ucisku tego miejsca (opieranie się o barierkę) sprawa powróciła. Guz był jednak większy. Po 12 godzinach się zmniejsza. Kolega ratownik med. stwierdził, że jego zdaniem jest to przetoka. Mam pytanie, w jaki sposób dalej postępować? Wiem, że muszę się udać do lekarza, ale jakie powinienem przeprowadzić badania np. obrazowe? Czy w diagnostyce tej choroby wystarczy badanie palpacyjne? Dodam, że nie gorączkuję. Nie ma widocznych objawów zbierania się w tym miejscu jakichkolwiek płynów. Proszę o informacje.

Z tym problemem najlepiej bezpośrednio skonsultować się z chirurgiem ogólnym. On zwykłym badaniem przez oglądanie i palpację wyjaśni, czym dokładnie jest ta zmiana. Z opisu lokalizacji oraz objawów związanych ze zmianą można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że jest to torbiel włosowa (krzyżowa, pilonidalna). Taka torbiel wymaga leczenia zabiegowego.