Podwyższone leukocyty. Czy to może być białaczka?

Witam, niedawno odebrałam swoje wyniki badań i lekarz trochę mnie nastraszył. Do lekarza poszłam z podejrzeniem grypy żołądkowej, w nocy miałam odruchy wymiotne i rozwolnienie, oraz jakby swędzenie, czy też pieczenie w gardle. Lekarz ogólny uznał, że z gardłem wszystko w porządku i że pewnie wszystko to wina wcześniej zdiagnozowanej (choć niepotwierdzonej choroby: wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Obecnie nie brałam żadnych leków na tą chorobę, a wyniki ostatniej (sprzed roku) kolonoskopii pokazały, ze wszystko jest w porządku. Lekarz skierował mnie na badanie ogólne krwi i wyszło, że mam podwyższone leukocyty ok. 17,600. Trochę mnie nastraszył, ponieważ powiedział, że w najlepszym wypadku, to progresja WZJG, a jeśli nie to białaczka! Nie zalecił przy tym żadnych dodatkowych badań, skierował jedynie do poradni gastrologicznej, gdzie na wszystko (nawet prywatnie) czeka się miesiącami, a ja umieram ze strachu. Obecnie czuję się jakby podziębiona, mam katar, drapanie w gardle, bóle głowy, lekką biegunkę, bóle głowy - nasilające się przy kaszlu i lekko podwyższoną temperaturę. Strasznie się boję, czy to może być białaczka?
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

o objawach białaczki i diagnostyce może Pani przeczytać w artykule pod linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-bialaczki Podwyższona liczba leukocytów bez innych odchyleń w morfologii krwi rzadko jest symptomem białaczki. Zazwyczaj odchyleniom w zakresie liczby leukocytów towarzyszą inne zmiany we krwi - anemia, spadek ilości płytek oraz zmiany w rozmazie krwi. Podwyższona liczba leukocytów może towarzyszyć innym schorzeniom - np. ostrym lub przewlekłym infekcjom, chorobom autoimmunologicznym (tak jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Badanie morfologii krwi można powtórzyć, wraz z oceną ręcznego rozmazu krwi.

Diagnostyka i kontrola w poradni gastroenterologicznej z uwagi na Pani rozpoznaną wcześniej chorobę jest jak najbardziej zasadne. Jeżeli będzie się Pani czuła źle, wyniki badań będą się pogarszać lekarz zawsze może skierować Panią na diagnostykę i leczenie w warunkach szpitalnych.

Pozdrawiam serdecznie