Podwyższone wyniki prób wątrobowych a skierowanie na operację usunięcia pęcherzyka żółciowego
Proszę o interpretację wyników. Mam skierowanie na usunięcie woreczka żółciowego (wynik USG: pęcherzyk z dużym ponad 2cm złogiem, kilka drobniejszych, ściana pęcherzyka nie pogrubiała). Zapisałem się już na zabieg, ale wyszły mi podwyższone wyniki próby wątrobowej tj: AST 54, ALT 106, bilirubina całk. 0,8, fosfataza zas. 64, GGTP 85. Na USG: wątroba o lekko wzmożonej echogeniczności, bez zmian ogniskowych, niepowiększona. Czy woreczek żółciowy może mieć wpływ na takie wyniki?

MĘŻCZYZNA, 37 LAT ponad rok temu
Jak wygląda życie po przeszczepie?
Po przeszczepieniu organu, pacjent musi nauczyć się na nowo funkcjonować. Powinien zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie. Obejrzyj film i dowiedz się, jak wygląda życie po przeszczepie.
Dr n. med. Marek RodzeĹ
Szanowny Panie, Podwyższone wyniki prób wątrobowych wynikają z niewydolności i nieprawidłowego funkcjonowania wątroby (mimo, iż w USG - poza zwiększoną echogenicznością - brak patologii). Ten stan nie ma nic wspólnego z obecnością kamicy pęcherzyka żółciowego.
Radziłbym z tym problem (podniesione próby wątrobowe) udać się do gastrologa lub hepatologa. Natomiast, jeżeli chodzi o sam zabieg usunięcia pęcherzyka - wykonuje sie go obecnie głównie laparoskopowo, stąd niewielkie dolegliwości pooperacyjne i szybki powrót do pełnej sprawności. Pobyt w szpitali najczęściej- jedna doba.
Pozdrawiaqm, Wojciech Kawiorski