Podwyższony androstendion a PCOS

Mam pytanie odnośnie diagnozy i leczenia. Czy możliwe, że cierpię na PCOS, jeżeli z badań hormonalnych podwyższony mam jedynie androstendion (5,89)? Lekarz postawił taką diagnozę, choć usg nic nie wykazało, miesiączki regularne. Długo u mnie trwa PMS. Od lat mam trądzik. Lekarz zlecił także badanie poziomu wit. D3. Mam duży niedobór. Czy witamina mogła mieć wpływ na wahania hormonów? Czy są jakieś alternatywne formy leczenia -nie chcę przyjmować tabletek antykoncepcyjnych.

Witam,

W mojej opinii rozpoznanie PCOS jest wątpliwe. Aby rozpoznać zespół PCO powinny być spełnione przynajmniej 2 z 3 kryteriów Rotterdamskich:
1. wielotorbielowate jajniki,
2. objawy kliniczne i badania biochemiczne świadczące o nadmiarze androgenów,
3. brak lub rzadkie jajeczkowanie...
Z tego co Pani pisze, ma Pani jedynie nadmiar androstendionu, a w usg nic nie wyszło i miesiączkuje Pani regularnie, tak więc na podstawie tych danych należy wykluczyć zespół PCO.
Proszę udać się do dobrego endokrynologa, który po zbadaniu Pani zaleci odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam.

Marek Derkacz