Podwyższony odsetek limfocytów względem granulocytów

Witam. Jestem kobietą i mam 23 lata. Ostatnio lekarz ginekolog zalecił mi zrobienie badań, bowiem przez 11 miesięcy brałam tabletki antykoncepcyjne, od września 2008 do sierpnia 2009. Od tego czasu do marca 2010 miałam przerwę, ale chciałabym wrócić do ich zażywania - jest to decyzja moja i narzeczonego, gdyż mamy zaplanowany ślub na sierpień 2010, a nie chcielibyśmy zostać jeszcze rodzicami. Proszę o interpretację wyników, ponieważ niepokoją mnie: podwyższona ilość limfocytów, a obniżona ilość granulocytów. Proszę także o napisanie, czym to grozi i jakie niesie za sobą konsekwencje. Dodam jeszcze, że Pani Doktor przepisała dokładnie badania: morfologię, APTT, trójglicerydy, GOT, GPT, ale zamiast tych ostatnich w laboratorium określili ASPAT i ALAT :(. To jest to samo co GOT i GPT, czy coś innego?. Proszę napisać także, czy mogę wrócić do tabletek czy są jakieś ku temu przeciw skazania. Z góry dziękuje za odpowiedź. Moje wyniki: WBC 6,1 K/uL, LYM 3,0, 49,8%L, MID 0,4, 7,0%M, GRAN 2,6, 43, 2%G, RBC 5,01 M/uL, HGB 14,0 g/dL, HCT 40,9%, MCV 81,6 fL, MCH 27,9 pg, MCHC 34,2 g/dL, RDW 14,2% PLT 253 K/uL, MPV 8,2 fL, APTT 36,6%, TRIGLYC 75 mg/dl, ASPAT 29 U/l, ALAT 25 U/l.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wyniki przedstawione przez Panią nie są przeciwwskazaniem do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Podwyższony odsetek limfocytów względem granulocytów przy prawidłowej ogólnej liczbie białych krwinek może wskazywać na przebyte niedawno zakażenie wirusowe. Warto byłoby wykonać powtórną morfologię za ok. miesiąc.

Odnośnie GOT i GTP, są to skróty od enzymów wątrobowych, i są tym samym co AspAT i AlAT.

Przed powrotem do tabletek antykoncepcyjnych należy określić funkcję wątroby (AspAT i AlAT), krzepnięcie krwi (APTT), gospodarkę lipidową (triglicerydy) oraz morfologię krwi. Wszystkie wyniki są na tyle dobre, że nie stwarzają podstaw do przeciwwskazania przyjmowania doustnej antykoncepcji.

Warto przed powrotem do terapii upewnić się, czy nie jest Pani w ciąży. Proszę bez obaw złożyć wizytę swojemu lekarzowi.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.