Podwyższony poziom cukru i wskazania do dalszej diagnostyki w kierunku cukrzycy

Mam 55 lat, mężczyzna, nie choruję, nie zażywam leków, na wszelki wypadek zrobiłem pełne badania USG i krwi. USG wykazało "wątroba o podwyższonej echogeniczności, jednorodna, powiększona do 15 cm", pozostałe organy w normie. Badanie krwi: wszystko w normie oprócz cukru: 110. Czy to świadczy o istniejącej/rozwijającej się chorobie, może warto wykonać jeszcze jakieś badania. Czy trzeba podjąć jakieś leczenie czy wystarczy odpowiedni /zmieniony sposób odżywiania.

Witam serdecznie! Opisany poziom cukru jest wskazaniem do poszerzenia diagnostyki i wykonania testu OGTT, który odpowie na pytanie czy ma Pan cukrzycę. Badanie polega na dwukrotnym oznaczeniu poziomu cukru: na czczo oraz 2 godziny po spożyciu odpowiedniej ilości glukozy. Już teraz powinien Pan unikać w diecie cukrów prostych. Jeżeli chodzi o powiększoną wątrobę - jeżeli nie były wykonywane badania poziomów enzymów wątrobowych wskazane jest ich oznaczenie. Jeżeli były i wyniki są w normie, wskazane jest wprowadzenie diety wątrobowej, unikanie spożywania alkoholu, jeżeli jest Pan otyły konieczna jest również redukcja masy ciała. Po wprowadzeniu zmian konieczne jest kontrolne badanie USG jamy brzusznej po 3 miesiącach. Pozdrawiam