Podwyższony poziom leukocytów i niski poziom monocytów

Witam, chciałabym zapytać się o możliwość konsultacji i chociaż wstępnej interpretacji wyniku morfologii, zwłaszcza o wskaźnik w wykonanym wyniku morfologii, czyli czy podwyższony poziom leukocytów we krwi jest aż tak niepokojący? Także monocyty obniżone poniżej normy. Podaję analizę wyniku otrzymanego: leukocyty 12,010 (?), przy czym norma to od 4 do 10; granulocyty 27,6; limfocyty 27,6; monocyty 4,2 (zaniżony, przy czym norma 4,7-12,5); granulocyty kwasochłonne 1,0; granulocyty zasadochłonne 0,2; erytrocyty 0,2; hemoglobina we krwi 14,1; hematokryt 41,0; średnia objętość erytrocytów 96,0; średnia masa hgb 33,0; lekko zaniżone średnie stężenie hgb 34,4; stopień anizocytozy erytrocytów 12,5; płytki krwi 271; mpv 10,8; pct 0,29; pdw 13,4; 10 gsd.

We wcześniejszych wynikach morfologii leukocyty były niższe, bo około 8,63, później zawyżone, po jakimś czasie zniżone w granicach 10,0 i w dniu dzisiejszym te podwyższone, czyli 12,010. Czy taka wysokość może być niepokojąca? Ostatnio odczuwam dolegliwości żołądkowe, odbijanie się, czasem zgaga itd. Jakiś czas temu, około roku miałam bakterie pylori. Proszę o odpowiedź. Zdarzają się bóle głowy, ale lekarz stwierdził rzekomo migrenowe bóle głowy. Gorączki nie miewam, zawrotów głowy też nie. A może przyczyną jest fakt, że mało jem w ciągu dnia i mniej płynów spożywam...?

Witam!
Niewielkie wzrosty ilości leukocytów oraz spadek monocytów nie są niepokojące. Mogą być związane np. z przebytą infekcją bakteryjną. Z badań podstawowych warto byłoby również wykonać badanie ogólne moczu oraz OB i CRP, które mogą wykluczyć lub potwierdzić infekcyjną przyczynę leukocytozy. Jeśli chodzi o dolegliwości dyspeptyczne to mogą być one związane z refluksem żołądkowo-przełykowym. H.pylori stwierdzone w odpowiednim teście powinno skłaniać ku zleceniu eradykacji (leczenie trzema lekami: IPP oraz 2 antybiotyki). Eradykacja zazwyczaj jest skuteczna, ale czasami może dochodzić do nawrotów zakażenia. Aby powiedzieć coś więcej konieczne jest zbadanie Pani oraz wykonanie badań dodatkowych o których wspomniałem wcześniej. Proponuję skonsultować problem z gastroenterologiem lub lekarzem rodzinnym. Dolegliwości dyspeptyczne powinny ustąpić po zastosowaniu odpowiedniego leczenia, czyli np. preparatów z grupy inhibitorów pompy protonowej. Pozdrawiam serdecznie!