Podwyższony poziom monocytów, powiększone węzły chłonne i stan podgorączkowy

Witam. Jestem kobietą i mam 22 lata. Od kilku miesięcy mam powiększone węzły chłonne nadobojczykowe, wieczorami mam stany podgorączkowe (37,2 - 37,4), czuję się osłabiona. Kilka dni temu robiłam badania krwi morfologię z rozmazem i wszystkie wyniki wydają się być w porządku poza monocytami, które wynoszą 0,72 tys/ul przy normie 0,24 - 0,36 to jest ponad dwukrotna wartość. Pozostałe wyniki: WBC 8,24 (3,98-10,40) NEUT 5,00 (1,56-6,13) Czy powinnam się niepokoić tymi monocytami? Dziękuję za zaint.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podwyższony poziom monocytów oraz powiększenie węzłów chłonnych nadobojczykowych zdecydowanie wymaga dokładniejszej diagnostyki! Przede wszystkim warto wykonać morfologię z rozmazem ręcznym, by sprawdzić rozmaz automatyczny. Ze względu na powiększone węzły chłonne warto także wykonać RTG klatki piersiowej oraz USG jamy brzusznej. Proszę zatem skonsultować się z lekarzem POZ, który pokieruje dalszym postępowaniem.