Powiększone węzły chłonne i ogólne osłabienie organizmu - co to może być?

Mam 25 lat. Od roku powiększone węzły chłonne - trzy na szyi i jeden pod pachą. Byłam ostatnio u hematologa, który kontrolnie zlecił mi morfologię krwi, wynik wyszedł taki: krwinki białe leukocyty 7,130 K/uL 4,000-10,000, granulocyty 34,5% 45-70, limfocyty 35,8% 20-45, monocyty 19,9% 4,7-12,5, granulocyty kwas 7,6% 0,4- 5,8, granulocyty zasad 2,2 0,1-1,2, krwinki czerwone erytrocyty 4,60 M/uL 4,00-5,00, hemoglobina 13,5 12,0-16,0, płytki krwi 305 K/uL 140-440, poza tym od roku mam zwiększoną ilość monocytów. Boję się, bo tylko mam robione wyniki kontrolne, a żadnych konkretnych badań, dlaczego są powiększone węzły chłonne i białe krwinki. Ostatnio także mam bóle karku. Robiłam zdjęcie rtg, ale wyszło w normie. Jestem osłabiona, co jakiś czas robi mi się chwilę gorąco i słabo, trwa to kilka sekund i mija, czuję przy tym osłabienie przez jakiś czas a potem wszystko wraca do normy. Takie osłabienia mam co miesiąc, czasami dwa razy w miesiącu. Czy powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania, a jeśli tak to jakie? Proszę o pomoc, co powinnam zrobić?

Witam serdecznie!

Węzły chłonne najczęściej powiększają się w wyniku reakcji na czynnik infekcyjny. Czasami mogą nie wrócić do wyjściowego rozmiaru i pozostać wyczuwalne. Ocena, czy wiąże się to z patologią należy do lekarza, który musi zbadać pacjenta i zebrać dokładny wywiad. W ocenie morfologii krwi znaczenie ma całość obrazu. Odsetek poszczególnych krwinek w rozmazie automatycznym często może odbiegać od norm założonych przez laboratorium. W takiej sytuacji ocenia się liczbę bezwzględną poszczególnych krwinek - jeżeli nie dobiega ona od normy nie należy się martwić. Czasami zleca się dla lepszej oceny rozmaz ręczny - oceniany przez laboranta.

W ocenie węzłów chłonnych ma przede wszystkim znaczenie jakie węzły są w badaniu lekarskim. Jeżeli tworzą pakiety, szybko się powiększają lub - jeżeli powiększają się węzły w rejonach takich jak obszar nadobojczykowy, podobojczykowy, okolicy łokci, kolan - do tego pacjent ma dolegliwości lub zmiany w morfologii - wtedy należy przyjąć, że coś się złego dzieje i konieczne są dodatkowe badania jak USG węzłów lub pobranie węzła do badania histopatologicznego.

Jeżeli wyczuwalne węzły nie budzą niepokoju lekarza, a wyniki są w porządku, nie ma co się zamartwiać na zapas. Ponad połowa osób z populacji ma wyczuwalne węzły okolicy szyi i nie jest to patologia!

Pozdrawiam serdecznie