Pogrubiała przegroda międzykomorowa i wolna ściana lewej komory

Witam Mam 49 lat i odebrałam wyniki badań echokardiograficzne, Lekarz napisał że występuje POGRUBIAŁA PRZEGRODA MIĘDZYKOMOROWA I WOLNA ŚCIANA LEWEJ KOMORY we wnioskach jest napisane KONCENTRYCZNY PRZYROST LEWEJ KOMORY. Prosiła bym o bardziej szczegółowe wyjaśnienie co to oznacz?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, jeżeli stan ten nie wywołuje objawów niewydolności serca, dolegliwości bólowych podczas wysiłku, to zalecana jest wyłącznie obserwacja i wykonywanie badań kontrolnych w przyszłości. W przypadku obecności nadciśnienia tętniczego należy przede wszystkim leczyć tę chorobę.