Polipy w pęcherzyku żółciowym a podwyższony ALT

witam mam pytanie . czy jest jakis zwiazek miedzy badaniem ALT a pechezykiem zułciowym? w roku 2012 miałem usg jamy brzusznej i okazało sie ze mam 3 polipy w woreczku zułciowym.(rok wcesniej tj.2011 miałem 2 polipy) podczas tego badania lekarz powiedział mi ze mam zatłuszczone ciało,(choc wygladam dobrze,wage mam ok....... .ostatnio w miesiacu grudzien 2013 miałem ogóle badania i poziom ALT znacznie mi sie podniusł z 62 w roku 2012 do 101 w/w terminie. czy jedno moze oddziaływac na drugie w taki sposób ze moga pogarszac sie wyniki? czy wynikiem tego moze byc stosowanie przez rełny rok leku emanera 40mg?. mam 30 lat .pozdrawiam łukasz

Witam serdecznie. Kamica pęcherzyka żółciowego lub obecność polipów może wywoływać odczyn zapalny samego pęcherzyka jak i otoczenia (miąższu wątroby) co rzeczywiście także przejawia się uszkodzeniem komórek wątrobowych i zwiększeniem aktywności enzymów wątrobowych we krwi w tym ALT. Radzę w tej sprawie skontaktować się z chirurgiem ogólnym. Całkowite usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz z kamieniami oraz polipami może spowodować wycofanie się stanu zapalnego miąższu wątrobowego.