Połóg a tabletka 72 godziny po

Witam, mam na imię Monika i mam 20 lat. 17 marca 2010 roku urodziłam zdrowego synka siłami natury. Cały mój okres połogu znosiłam normalnie, bez żadnych komplikacji. Plamiłam do 3 tygodnia połogu, potem się wszystko ustabilizowało. Mojego synka praktycznie nie karmię już piersią, dostaje pokarm 2 razy dziennie i tak samo w nocy, ponieważ sam mi zanikł. Od porodu nie dostałam jeszcze okresu. W 7 tygodniu podczas współżycia z partnerem pękła nam pod koniec stosunku prezerwatywa. Po konsultacji z moim lekarzem zażyłam tabletkę 72 godziny. Nagle po 6 dniach wystąpiła krwawienie dość obfite. Nie wiem, czy mam traktować to jako miesiączkę, której jeszcze nie dostałam od dnia porodu? Ile dni może trwać takie krwawienie? I czy normalnie będę miała teraz miesiączkę? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Monika

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niedawno urodziła Pani dziecko i Pani gospodarka hormonalna nie jest uregulowana - hormony "szaleją", a nieprzespane noce i stres związany z pojawieniem się dziecka dodatkowo komplikują sprawę. Tabletka "72 godziny po" to duża dawka hormonów, więc może też sporo "namieszać". Krwawienie, które Pani opisuje, może być związane z zażyciem przez Panią właśnie tej tabletki (proszę sprawdzić w ulotce, lub na stronie producenta leku - krwawienie jest wymieniane wśród skutków ubocznych tabletki "72 godziny po"). Niewiele czasu minęło od porodu, ale z drugiej strony nie karmi Pani piersią, więc nie da się wykluczyć, że krwawienie nie oznacza miesiączki... Tak naprawdę z całą pewnością można będzie odpowiedzieć za miesiąc, jeśli pojawi się kolejne krwawienie...

Być może warto w Pani sytuacji pomyśleć o innej niż prezerwatywa antykoncepcji - np. hormonalnej (ciąża byłaby teraz bardzo niekorzystna zarówno dla Pani, jak i dla poczętego teraz dziecka).

Pozdrawiam!