Pominęłam 3 tabletki. Co z działaniem antykoncepcyjnym?

Mam 24 lata, od 3 lat biorę tabletki antykoncepcyjne o nazwie Y*********. Mam pytanie: Otóż w 2. tygodniu pominęłam 3 tabletki, po czym następnego dnia rano wzięłam od razu wszystkie 3, a wieczorem następne. Teraz biorę tak jak zawsze (nie wiem jak mogłam zapomnieć – głupota). Dokładniej 3 listopada zaczęłam brać tabletki, te 3 tabletki zostały pominięte w dniu 10-12 listopada, a 13 listopada wzięłam tabletki pominięte wraz z następnymi. W czasie tych pominiętych tabletkach nastąpił stosunek płciowy i zastanawiam się czy mogłam zajść w ciążę? Chcę dzisiaj kupić test bardzo czuły, ale nie wiem czy tak wcześnie wykryje ciąże. Jak Pani radzi? Bo w sumie jakby dzisiaj minie 6. dzień od dnia stosunku płciowego. Testy ciążowe wykrywają już po paru dniach od dnia stosunku płciowego. Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Tak duża liczba nieprzyjętych tabletek drastycznie zmniejsza skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli w tym czasie doszło do stosunku, istnieje ryzyko, że zaszła Pani w ciążę.
Testy ciążowe nie są tak bardzo wiarygodne w szóstym dniu po stosunku. Sugerowałabym poczekać do dziesiątego dnia i wykonać test z krwi (stężenie betaHCG), które można wykonać w prawie każdej przychodni.

W przyszłości, jeżeli sytuacja się powtórzy, proszę nie przyjmować wszystkich zaległych tabletek naraz, tylko odstawić resztę blistra i zrobić 7-dniową przerwę. Przy jednorazowym przyjęciu takiej dawki hormonów, może dojść do poważnych zaburzeń hormonalnych.

Pozdrawiam