Pominęłam tabletkę - czy powinnam zażyć antykoncepcję awaryjną?

Pominęłam 4 tabletkę (biorę tabletki Y** od 3 miesięcy, to moje czwarte opakowanie) w opakowaniu zażyłam po 12,5 godzinach po godzinie, kiedy normalnie powinnam ją przyjąć - czyli zamiast w poniedziałek o 22.30 przyjęłam ją we wtorek o 11.00, pełny stosunek płciowy odbyłam 5 dni wcześniej - ze środy na czwartek bez dodatkowych zabezpieczeń. Czy jest możliwe, żebym zaszła w ciąże? I czy powinnam udać się do ginekologa po tabletkę poronną? Proszę o możliwie szybką odpowiedź!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Uznaje się, że przyjęcie pominiętej tabletki do 12 godzin gwarantuje pełne zabezpieczenie. Pani spóźniła się o dodatkowe 30 minut co w praktyce może nie mieć większego wpływu. Przy pominięciu tabletki stosunki, które miały miejsce do tej pory, traktowane są jako zabezpieczone. Wskazane jest jedynie stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez 7 kolejnych dni.
Jak wspomniałam wcześniej stosunek mający miejsce kilka dni temu nie wymaga przyjmowania żadnych dodatkowych tabletek. Obecny blister należy stosować wg schematu.
Pozdrawiam