Pominięcie pierwszej tabletki antykoncepcyjnej i wymioty

Jestem kobietą, mam 20 lat. Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne od 1,5 roku o stałej, wieczornej porze (ok. godz. 21). Jednego dnia zapomniałam przyjąć tabletkę wieczorem i zażyłam ją dopiero o godz. 13 następnego dnia (minęło 16 h). Następnie po pół godzinie ją zwymiotowałam, czyli tabletka się nie wchłonęła, następną tabletką zażyłam o godz. 21 tego samego dnia (o stałej porze mojego przyjmowania tabletek). To zdarzenie miało miejsce w 1 tygodniu od rozpoczęcia opakowania, dzień przed pominięciem tabletki uprawiałam seks bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Czy jest możliwe, że zaszłam w ciążę, czy antykoncepcja była zachowana? Czy dobrze zrobiłam przyjmując kolejną tabletkę (kontynuowanie opakowania), czy może powinnam je odstawić, jeżeli mogło dojść do zapłodnienia? Bardzo proszę o odpowiedź!

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na skuteczną ochronę przed niechcianą ciążą można liczyć, jeśli kobieta w przypadku pominięcia tabletki przyjmie ją z opóźnieniem nie dłuższym niż 12 godzin, czyli jeśli między zażyciem dwóch kolejnych tabletek minie mniej niż 36 godzin. W Pani przypadku przerwa między dwiema tabletkami wynosiła w praktyce 48 godzin. Wymiotowała Pani, więc nie można liczyć na wchłonięcie tabletki zażytej o godzinie 13. Poza tym i tak było już za późno – powinna Pani była ją połknąć do godziny 9. W tym cyklu nie może Pani liczyć na skuteczną ochronę (zwłaszcza, że był to pierwszy tydzień cyklu!)– proszę zabezpieczać się w inny sposób!

Pisze Pani, że w przeddzień pominięcia tabletki odbyła Pani stosunek. Plemniki żyją w drogach rodnych kobiety jakiś czas (około 72 godzin), jednak najprawdopodobniej dojrzała komórka jajowa nie pojawi się w Pani jajowodach tuż po pominięciu tabletki. Trochę czasu minie zanim poziom egzogennych hormonów we krwi spadnie, komórka jajowa dojrzeje i będzie gotowa do zapłodnienia. Dlatego wydaje mi się, że w tym wypadku prawdopodobieństwo zajścia w ciążę było małe. Może Pani dalej zażywać tabletki jednak powinna Pani do końca cyklu dodatkowo zabezpieczać się, np. używać prezerwatywy.

Przed rozpoczęciem kolejnego opakowania tabletek antykoncepcyjnych należy wykluczyć ciążę – wykonując test ciążowy lub podczas wizyty u ginekologa.