Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w pierwszym tygodniu: czy powinnam się niepokoić?

Witam serdecznie, zapomniałam przyjąć tabletkę w pierwszym tygodniu blistra (dokładnie w niedzielę - szósta tabletka z rzędu) i przypomniało mi się o tym w poniedziałek koło godz. 15, więc przyjęłam tabletkę jak najszybciej i kolejną o zwykłej porze. Dodam, że w sobotę doszło do stosunku, a tabletka została pominięta w niedzielę. Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Jeżeli zapomniana tabletka została przyjęta przed upływem 12 godzin, to jest Pani całkowicie chroniona.

Natomiast jeżeli upłynął dłuższy czas, wtedy należy dodatkowo się zabezpieczać.

Ryzyko zajścia w ciążę przy jednej pominętej tabletce jest małe, jednak trzeba pamietać, że plemniki mogą przeżywać w  dorgach rodnych do 72 h.

Jeżeli, tak jak wspominałam wcześniej, przerwa była dłuższa niż 12 godzin, radzę Pani wykonać test ciążowy, aby wykluczyć ciążę i móc spokojnie kontynuować przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Pozdrawiam!