Pominięcie tabletki i współżycie w czasie tej przerwy

Proszę o pomoc, ponieważ zapomniałam przyjąć tabletkę w niedzielę wieczorem (21.00), a tej nocy kochałam się. Zażyłam ją dopiero rano, po godzinie 9.00, czyli przerwa około 12 godzin. Czy jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę i czy muszę się dodatkowo zabezpieczać przez 7 dni? Proszę o szybką odpowiedź. Czy mam nie robić 7-dniowej przerwy?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Wszystko zależy od tego, którą tabletkę Pani pominęła.
1. Jeśli tabletka pochodziła z pierwszego tygodnia stosowania danego opakowania, to powinna Pani zastosować "tabletkę po", a następnie zabezpieczać się dodatkowo (prezerwatywami) przez 7 dni.
2. Jeśli tabletka była z 2. tygodnia - dodatkowe postępowanie nie jest konieczne.
3. Jeśli z 3. - możliwości są dwie:
a) może Pani nie przyjmować zapomnianej tabletki i od razu rozpocząć przerwę (nie wolno jej wydłużyć ponad 7 dni, a dniem pierwszym jest dzień pominięcia tabletki!),
b) może Pani przyjąć tabletkę jak najszybciej i NIE robić przerwy (rozpocząć od razu nowe opakowanie).