Pomoc w analizie wyniku MR głowy

Prosilabym o pomoc i poradę dotyczaca badania MR głowy. Technika badania: Badanie MR głowy wykonano w sekwencji FSE (obrazy T2 zależne), FLAIR i DWI-EPI w płaszczyznach poprzecznych, czołowych i strzalkowych przed podaniem środka kontrastowego oraz w sekwencji FSPGR (obrazy T1 zależne) przed i po podaniu środka kontrastowego. Opis: Badanie wykazuje przymózgowo, w przednio-przysrodkowej części prawej okolicy skroniowej, na poziomie szczeliny oczodolowej górnej, obecność ogniska izointensywnego we wszystkich sekwencjach, ulegającego intensywnemu jednorodnemu wzmocnieniu kobtrastowemu. Zmiana ma wymiary 1.3x1.2x1.0 cm, wpukla się do szczeliny oczodolowej górnej, obejmuje mięsień prosty boczny. Nieostra jest również granica ogniska z prawa zatoką jamistą. Nie można wykluczyć niewielkiego pogrubienia części miękkich lewej szczeliny oczodolowej górnej. Wnioski: ognisko w prawej okolicy skroniowej wymaga różnicowania pomiędzy oponiakiem a guzem rzekomym. Nie można wykluczyć mniej nasilonych zmian o podobnym charakterze w lewej szczelinie oczodołowej górnej. Wskazane kontrolne badanie MR oczodołów. Konieczna konsultacja okulistyczna. Dodam ze w maju trafiłam do szpitala z pozagalkowym zapaleniem nerwu wzrokowego, rezonans głowy z kontrastem wtedy nie wykazał żadnych zmian demielizacyjnych. Jednak w płynie m-r wyszły prążki oligoklonalne. Dlatego zalecono po pol roku ponowny rezonans. I to jego wyniki. Czy ta zmiana może mieć coś wspólnego z SM? Czy zalecane kontrolne badanie mr oczodołów powinnam wykonać jak najszybciej? Do okulisty idę w najbliszych dniach, zarejestrowana byłam wcześniej bo lewe oko po przebytym zapaleniu nerwu wzrokowego zezuje mi i mam wrażenie ze jest osłabione. Zwłaszcza wieczorami. Ogólnie mam wrażenie pogarszającego wzroku. Od jakiegoś czasu zauważyłam też z rana zaraz po przebudzeniu bole głowy i sztywność karku, bóle przechodziły po przyjęciu tabletki w sztywność karku często ustępowała sama po ok 2-3 h po przebudzeniu. Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję udać się do okulisty i kierować się jego zaleceniami względem kontroli MR oczodołów. Co do określenia możliwości SM proszę udać się do neurologa. Po obejrzeniu badania MR będzie można coś więcej powiedzieć.