Co oznacza wynik MR głowy u 33-latka?

Badanie MR głowy przed i po dożylnym podaniu kontrastu. W istocie białej płata czołowego lewej półkuli mózgu w warstwach nadkomorowych widoczne nieco nieregularne ognisko podwyższonego sygnału T2/TIRM wlk. 0,9 x 0,5 cm niewykazujące restrykcji dyfuzji ani wzmocnienia kontrastowego - przebyta zmiana naczyniopochodna? pozapalna? ognisko demielinizacyjne mniej prawdopodobne, wskazana korelacja kliniczna i kontrola MR. Poza tym obraz MR mózgowia i wewnątrzaszkowych przestrzeni płynowych bez istotnych zmian. Ew. dokładniejsza ocena nn. wzrokowym możliwa w badaniu MR oczodołów. W sekwencji EPI DWI nie wykazano obszarów restrykcji dyfuzji. Ognisk patologicznego wzmocnienia nie wykazano. MR kręgosłupa C bez kontrastu. Zniesienie lordozy szyjnej. Na poziomie C4/C5 widoczna pośrodkowa przepuklina krążka m/k uciskająca worek oponowy, zmniejszająca rezerwę płynową przedrdzeniową i sąsiadująca z pow. brzuszną rdzenia kręgowego. Na poziomie C5/C6 widoczna nieregularna pośrodkowo-dwuboczna wypuklina krążka m/k uciskająca worek oponowy, zmniejszająca rezerwę płynową przedrdzeniową i zwężająca oba otwory m/k, w prawym sąsiaduje z nerwem rdzeniowym. Poza tym widoczne uwypuklenie krążków m/k C4-C6 do przodu, wraz z osteofitami krawędzi trzonów modelują więzadło podłużne przednie. Poza tym obraz MR kręgosłupa szyjnego i szyjnego odcinka rdzenia kręgowego bez istotnych zmian.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Proszę skonsultować się z lekarzem, który zlecił to badanie. Musi być ono interpretowane w odniesieniu do objawów klinicznych.