Postępowanie po operacji zaćmy

W tym miesiacu mam miec opercaje zacmy. Nieco przerazaja mnie pewne ograniczenia po tym. Jestem sama i musze sama sobie radzic ze wszystkim...Zatem, jak myc glowe, bo nie wyobrazam sobie nie myc kilka dni nawet...Do mycia zebow nawet nie wolno sie pochylac nad umywalka? Po jakim czasie moge zaczac cwiczyc na stacjonarnym rowerku, po dwoch tygodniach mozna? Kiedy mozna malowac oczy? I, pale papierosy i nie sadze, bym raptem przestala. Nosic jednak wtedy jakas oslonke na oku jak najdluzej?

Witam. Proszę myć głowę na stojąco pod prysznicem z pochyleniem do tyłu aby woda nie dostała się do oczu. Myć zęby tak jak dotychczas. Po miesiącu można zacząć ćwiczyć intensywnie, delikatną gimnastykę natomiast można natomiast kontynuować bezpośrednio po zabiegu. Oczy można zacząć malować po wygojeniu się portów, a o tym poinformuje okulista przy ostatniej kontroli, najlepiej zacząć malować dopiero po skończeniu stosowania kropli ze steroidem. Osłonka przy paleniu papierosów nie pomoże. Palenie papierosów opóźnia gojenie się portów i sprzyja infekcji. Do Pani należy decyzja o odstawieniu.