Potwierdzenie choroby autoimmunologicznej

Witam. Jako dziecko leczona byłam na niedoczynność tarczycy. Od 10 lat nie biorę leków.(Obecnie mam 26 lat). Podczas rutynowego USG stwierdzono, że mam zapalenie tarczycy typu Hashimoto oraz 2 guzki z czego większy ma 20 mm. Zostałam skierowana na biopsję, którą wykonałam wczoraj, także anty TPO wynik 189. Czy ten właśnie wynik potwierdza chorobę autoimmunologiczną? Mam w zasadzie większość objawów niedoczynności - ale co dziwne TSH niskie 0,21. Co to oznacza ?

Szanowna Pani,
choroba Hashimoto to częsta obecnie patologia gruczołu tarczowego. Istotą jej jest błędne rozpoznanie przez własny układ odpornościowy tarczycy jako obcej. Przebiega ona najczęściej z niedoczynnością tarczycy, niekiedy jednak obserwujemy nadczynność. Wymaga ona różnicowania z chorobą Graves-Basedowa. Obraz morfologiczny tej drugiej jest dość podobny. Wynik antyTPO potwierdza chorobę autoimunologiczną, a czynność Pani tarczycy jest na granicy normy. Konieczna jest okresowa kontrola TSH, w razie wątpliwości także fT4 czy fT3. Wartość TSH zmienia się z pewnym opóźnieniem czasowym. W przyszłości należy więc się spodziewać u Pani wzrostu poziomu TSH.
Pozdrawiam
dr R.Anielski

A-TPO 189IU/ ml oraz charakterystyczny obraz tarczycy w badaniu USG potwierdzają chorobę Hashimoto, w której może dochodzić do zaburzeń czynności tarczycy, również do przejściówek, łagodnej jej nadczynności z obniżeniem TSH. Wskazana jest u Pani okresową kontrola czynności tarczycy z oznaczeniem. TSH i fT4 oraz unikanie dodatkowej podaży jodu. Obecnie nie wymaga Pani leczenia.