Powiększenie prawego przedsionka i niedomykalność zastawki mitralnej

Nazywam się Paweł, mam 30 lat. Powiększony prawy przedsionek. Wymiary pozostałych jam serca w normie. Niewielki przerost mięśnia lewej komory. Odcinkowych zaburzeń kurczliwości nie stwierdza się. Zastawki bez zmian organicznych. Śladowa niedomykalność mitralna. Czynność pozostałych zastawek prawidłowa. Upośledzona relaksacja lewej komory. Wiotka przegroda między przedsionkowa. Średnica dużych pni naczyniowych w normie. Osierdzie bez zmian. EF - 68%. Kręgosłup też mam coś - kifoza piersiowa spłycona, kąt skręcenia miednicy prawostronny, a linia kregosłupa lewostronnie odchylenie kręgosłupa. Miałem robioną też gastroskopię, bo miałem wymioty, zgagę, słabości, nogi jak z waty, odbijało mi się do przełyku i dalej to się utrzymuje, a wykryli mi w przełyku: w okolicy wpustu cechy wpuklania się błony śluzowej do światła przełyku. Tak naprawdę to dalej jest mi źle, robi mi się momentami słabo, boli mnie głowa a czasami kręgosłup i łopatka z lewej strony drętwieją mi czasami dwa palce u rąk. Dziękuję, proszę o pomoc!

Witam!
Powiększenie prawego przedsionka pojawia się zazwyczaj na skutek zwiększonego ciśnienia w krążeniu płucnym. Do wzrostu ciśnienia w małym krążeniu przyczyniają się choroby płuc, długotrwałe palenie tytoniu i zmiany naczyniowe tego krążenia. Powiększenie lewej komory może mieć związek z długotrwałym lub niewyrównanym nadciśnieniem. Ogólnie serce jest wydolne, frakcja wyrzutowa jest prawidłowa, nie ma rzeczy bezpośrednio zagrażających zdrowiu. Obraz rtg kręgosłupa sugeruje zmiany zwyrodnieniowe oraz skrzywienie kręgosłupa, stąd opisane objawy typu drętwienia są jak najbardziej uzasadnione. W tej sytuacji warto zastanowić się nad odpowiednią rehabilitacją. Objawy dyspeptyczne mogą sugerować refluks żołądkowo-przełykowy lub przepuklinę rozworu przełykowego (opis gastroskopii przedstawiony przez Pana nie jest zbyt dokładny). Proponuję skonsultować problem z internistą w celu wdrożenie odpowiedniego leczenia (o ile nie zostało już zlecone). Jeśli chodzi o kręgosłup to proponuję skonsultować problem z rehabilitantem lub ortopedą. Nic więcej na podstawie przesłanego opisu nie można powiedzieć. Pozdrawiam serdecznie!