Powiększona brodawka okołoodbytnicza i hemoroidy u 30-latki

Szanowni Państwo,mam hemoroidy stopnia I-II.Nigdy nie sprawiały mi problemu,nie wiedziałam nawet co to jest przed wizyta u proktologa.Spowodowane sa biegunkami,z okresu studiów(stres) i już się skończyły.Po anoskopii proktolog stwierdził powiększoną brodawkę okoloodbytniczą,która mnie nie boli.Na pytanie czy powinnam usunąć,odpowiedział :dziś może być a jutro nie, nie ma co ruszać.Jednak bardzo boje się powikłań,czy to należy to usunąć żeby nie przekształciło się w inna chorobę?Dziękuje bardzo.

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowna Pani,
Powiększona (przerośnięta) brodawka okołoodbytnicza nie stanowi bezwzględnego wskazania do jej usunięcia. Praktycznie tego typu zmiany nigdy nie ulegają zezłośliwieniu. Często jednak, takie zmiany powodują świąd okolicy odbytu, dyskomfort - wówczas je usuwamy. Zabieg prosty, szybki i błyskawicznie przynoszący ulgę.
Pozdrawiam serdecznie, dr n.med Wojciech Kawiorski

Tak niewielkiego stopnia guzki krwawnicze nie ma potrzeby leczyć operacyjnie. Nie ma obawy, że przekształcą się one w inną chorobę. Proszę zapoznać się ze sposobami radzenia sobie z chorobą : odpowiednia dieta, odpowiednie ćwiczenia w razie siedzącego charakteru pracy, regulacje wypróżnień, wczesna reakcja na zaostrzenie - mieć korę dębu do nasiadówki, czopki, maści itp. Obczytać się w internecie, jak inni sobie radzą z problemem.