Powiększony węzeł chłonny - powiązane z pigułką antykoncepcyjną?
Od około 2 miesięcy mam powiększony węzeł chłonny pod pachą. Węzeł pod drugą pachą jest też lekko powiększony, jak i na szyi. Węzeł pod pachą wydaje się być znacząco mniejszy podczas miesiączki, czyli wtedy, gdy odstawiam na 7 dni pigułkę antykoncepcyjną. Czy to może mieć coś wspólnego z antykoncepcją? Lekarz wysłał mnie na badania krwi, rtg klatki piersiowej, które nic nie wykazały. W przyszłym tygodniu idę na usg. To wszystko zajmuje jednak bardzo dużo czasu, a wciąż nie wiadomo, co mi jest. Dziękuję.

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Antykoncepcja a PMS
Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.
Witam serdecznie!
Nie napisała Pani, czy pojawienie się powiększonego węzła, zbiegło się w czasie z rozpoczęciem antykoncepcji. Jeśli zażywa Pani antykoncepcję hormonalną już dłuższy czas, to nie wiązałabym tego raczej z powiększeniem węzłów. Różnica w wielkości węzła może wynikać ze zmiany spoistości tkanki piersi w czasie miesiączki. Oczywiście jak najbardziej powinno wykonać się USG piersi wraz z oceną dołów pachowych i węzłów chłonnych.
Pozdrawiam serdecznie