Tabletki a powiększone węzły chłonne

Mam 24 lata i od miesiąca zażywam moje pierwsze tabletki antykoncepcyjne. Przez te 3 tygodnie czułam się dobrze, aż do wczorajszego dnia, kiedy wyczułam na szyi i pod pachą zgrubienia. Poszłam do lekarza i okazało się, że to powiększone węzły chłonne. W związku z tym mam pytanie: czy to może być wina tabletek antykoncepcyjnych? Teraz mam " tydzień bez tabletki" i zastanawiam się, czy kontynuować ich branie. Bardzo proszę o poradę. Z góry dziękuję.

Witam serdecznie!

Nie łączyłabym raczej zażywania tabletek antykoncepcyjnych z opisywanym przez Panią powiększeniem węzłów chłonnych. Aczkolwiek, należy wspomnieć, że przed włączeniem leczenia hormonalnego u ginekologa, powinna być Pani przez niego zbadana (ocena piersi i węzłów chłonnych pachy). Każda zmiana stwierdzona w piersiach lub pasze przed włączeniem leków antykoncepcyjnych powinna być zbadana.

Węzły chłonne bywają powiększone z różnych przyczyn, najczęściej infekcyjnych. Powinna Pani zgłosić się do lekarza rodzinnego, który Panią zbada, zaleci dodatkowe badania. Oprócz tego radziłabym także poprosić lekarza ginekologa o zbadanie piersi oraz ewentualne USG.

Pozdrawiam serdecznie