Powikłania żylne po przebytej ciąży

Pytanie o żylakin w lewej nodze po 3 ciąży. W ostatniej (trzeciej) ciąży miałam duże żylaki w lewej nodze ciągnące się aż do pochwy (w środku też). Miałam też duże rozstępy. 2 lata po porodzie zauważyłam, że żyła na lewej nodze nie biegnie prosto a zakolami, wręcz schodzi w dół, wije się, miejscami tworzy zgrubienia. noga też często mrowi. Jestem w 1 miesiącu 4 ciąży i boję się powikłań związanych z tymi żylakami. Co może być powodem tego i co można zrobić?

Lek. Tomasz Budlewski

Najlepiej byłoby se udac przed ciążą do chirurga naczyniowego i zdecydować sie na zabieg usuniecia żylaków jesli byłyby takie wskazania. Teraz mozliwości są ograniczone. Sugeruje jednak kontakt z chirurgiem naczyniowym, są odpowiednie pończochy, leki.