Poziom betaHCG a tydzień ciąży

Witam! Ostatnią miesiączkę miałam 27.05 w związku z powyższym powinnam być na początku 7 tygodnia ciąży. Dzisiaj zrobiłam badanie betaHCG i mój wynik to 10,7 mIU/ml. Zaznaczone jest, że jest to 3-4 tydz ciąży. Czy moja ciąża przebiega prawidłowo? Czy laboratorium liczy to od dnia zapłodnienia?

Witam serdecznie! Wg ostatniej miesiączki w dniu zapytania faktycznie była Pani w 7 tygodniu i pierwszym dniu ciąży, a uzyskany wynik odpowiada ciąży 3-4 tygodnie młodszej. (Laboratorium podaje normy dla tygodnia ciąży, nie dla tygodnia życia płodowego, a zatem odpowiada dacie owulacji+14 dni). W obecnej sytuacji możliwe są dwie teorie. Pierwsza, do zapłodnienia doszło zaledwie 3-4 tygodnie temu. Sytuacja taka możliwa jest w przypadku nieregularnych cykli lub wystąpienia w ostatnim miesiącu czynników mogących wpłynąć na długość cyklu. Druga, niestety mniej pomyślna, związana z wczesnym obumarciem ciąży. W obecnej sytuacji wskazana byłaby wizyta u ginekologa, który będzie miał możliwość wykonania badania USG. W przypadku utrudnionego dostępu może Pani ponownie oznaczyć poziom gonadotropiny kosmówkowej. Dwukrotny wzrost stężenia w przeciągu dwóch dni będzie przemawiał za prawidłowo rozwijającą się ciąża. Pozdrawiam