Poziom białka S i C a możliwość trombofilii

Witam, jestem 8 tygodni po porodzie przedwczesnym w trakcie ciąży miałam problemy z przepływami w pępowinach (ciąża bliźniacza ) lekarz zalecił zbadać białko S i C Białko S wynik 44 przy wartości 60-130 a Białko C 144 przy wartości 70-140 czy to znaczy że mogę mieć trombofilię?

Lek. Tomasz Budlewski

niewykluczone. wg wyników badań wynika że ma Pani niedobór białka S.
Niedobór białka S jest jedną z przyczyn wrodzonych trombofilii, czyli stanów związanych z nadkrzepliwością krwi.
Występowanie trombofilii wiąże się z rozwojem zakrzepicy żył, a w konsekwencji z możliwością powstawania zatorów oraz powikłań położniczych, takich jak poronienia, zwłaszcza w II i III trymestrze ciąży.
Do nabytych przyczyn zmniejszonej aktywności białka S zaliczamy niedobór witaminy K, stosowanie doustnych antykoagulantów, różne schorzenia wątroby, zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC), sepsę oraz stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.