Próba usunięcia resztki górnego zęba

Witam. 23 czerwca miałam próbę usunięcia resztki górnej dwójki - nie udało się więc dentystka kazała poczekać kilka dni i spróbować. Zęba udało się usunąć, ale od ok. tygodnia czuję, że rusza mi się sąsiadująca jedynka (odchyla się na 1mm). Boję się, że mogła zostać mocno naruszona i że mogę ją stracić. Czy to normalne po usunięciu? Czy stan jedynki sam się ustabilizuje? Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam.

Witam, sąsiedni ząb mógł się ruszać już przed usunięciem dwójki, tylko nie było to zauważalne. Poza tym powodem usunięcia zęba mogła być paradontoza, a taki stan zapalny obejmuje również zęby sąsiadujące. W tym przypadku należy rozpocząć leczenie paradontozy. Przy zdrowym przyzębiu, pozostawiony w jamie ustnej ząb może się ruszać na skutek utraty podparcia kostnego po usunięciu dwójki lub w wyniku większego nacisku przy użyciu przez lekarza dłuta w trakcie ekstrakcji. W takiej sytuacji należy ruszający się ząb przez jakiś czas oszczędzać i wszystko wróci do normy. Tak czy inaczej należy skonsultować dolegliwości z prowadzącym lekarzem dentystą. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz.

Witam serdecznie,
Ruchomość sąsiedniego zęba może się pojawić z tego względu, że usunięta została resztka, która mogła go podpierać. Często, jeśli mamy zęby zmienione zapalnie, to wpływa to niestety na poziom kości, a co za tym idzie - na sąsiadujące zęby. Ważne jest odpowiednie wyłyżeczkowanie zmian zapalnych i kontrola periodontologiczna (stomatolog zajmujący się przyzębiem).
Warto również skontrolować zęba radiologicznie. Wtedy lekarz będzie w stanie lepiej ocenić rokowania jedynki.