Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Próba usunięcia resztki górnego zęba

Witam. 23 czerwca miałam próbę usunięcia resztki górnej dwójki - nie udało się więc dentystka kazała poczekać kilka dni i spróbować. Zęba udało się usunąć, ale od ok. tygodnia czuję, że rusza mi się sąsiadująca jedynka (odchyla się na 1mm). Boję się, że mogła zostać mocno naruszona i że mogę ją stracić. Czy to normalne po usunięciu? Czy stan jedynki sam się ustabilizuje? Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Domowe sposoby na bolący ząb

Witam, sąsiedni ząb mógł się ruszać już przed usunięciem dwójki, tylko nie było to zauważalne. Poza tym powodem usunięcia zęba mogła być paradontoza, a taki stan zapalny obejmuje również zęby sąsiadujące. W tym przypadku należy rozpocząć leczenie paradontozy. Przy zdrowym przyzębiu, pozostawiony w jamie ustnej ząb może się ruszać na skutek utraty podparcia kostnego po usunięciu dwójki lub w wyniku większego nacisku przy użyciu przez lekarza dłuta w trakcie ekstrakcji. W takiej sytuacji należy ruszający się ząb przez jakiś czas oszczędzać i wszystko wróci do normy. Tak czy inaczej należy skonsultować dolegliwości z prowadzącym lekarzem dentystą. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz.

Specjalista w dziedzinie stomatologii.
0

Do oceny potrzebne jest RTG wykonane po zabiegu - być może dla ochrony 1 trzeba wykonać tymczasowe uzupełnienie protetyczne lub jej unieruchomienie.

Stomatolog, chirurg stomatologiczny i chirurg szczękowo-twarzowy.
0

Witam serdecznie,
Ruchomość sąsiedniego zęba może się pojawić z tego względu, że usunięta została resztka, która mogła go podpierać. Często, jeśli mamy zęby zmienione zapalnie, to wpływa to niestety na poziom kości, a co za tym idzie - na sąsiadujące zęby. Ważne jest odpowiednie wyłyżeczkowanie zmian zapalnych i kontrola periodontologiczna (stomatolog zajmujący się przyzębiem).
Warto również skontrolować zęba radiologicznie. Wtedy lekarz będzie w stanie lepiej ocenić rokowania jedynki.

Stomatolog, absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy