Witam.
Tak choroba powszechnie zwana paradontozą znika po usunięciu wszystkich zębów. Co nie znaczy niestety, że kończą się wszystkie kłopoty. Z powodu braku zębów rozpoczynają się nowe.
Pozdrawiam.

0

Paradontoza to najprościej mówiąc zapalenie przyzębia, czyli choroba, której jednym z objawów jest stan zapalny dziąseł. Jest to druga po próchnicy najczęstsza przyczyna utraty zębów wśród Polaków, ale nawet jeśli zęby na skutek braku leczenia lub powikłań wypadną, to na tym proces się nie kończy. Przyzębie to bowiem zespół tkanek otaczających ząb, wśród których są dziąsła, ozębna, okostna, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego. Gdy stracimy ząb/zęby, dochodzi też do atrofii, czyli zaniku kości, co ma poważne konsekwencje dla całego narządu żucia. Dlatego stomatolog powinien przeprowadzić pełną terapię chirurgiczną np. zabieg odbudowy kości, który pomaga odbudować utracone podczas choroby tkanki. Gdy po utracie zębów nie uzupełnimy ich np. wszczepiając implanty stomatologiczne, proces zanikania kości może dosięgnąć również szczęki. Pojawią się kłopoty z mową, np. seplenienie. Zmianie mogą ulec rysy twarzy - skóra twarzy nie ma podparcia, więc staje się wiotka, opadają policzki, powstają bruzdy. Aby przywrócić estetykę i funkcjonalność, niezbędne jest leczenie protetyczne.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to stan zapalny?

Mam prośbę: czy mogłabym prosić o interpretację moich wyników. Do lekarza idę pod koniec przyszłego tygodnia, a jestem ciekawa, czy wyniki są dobre. Mam 30 lat i jestem kobietą. WBC 8,3 х10 ^3 /uL; LYMPH 2.3074; MXD 1.0624; NEUT 4.9302; RBC 4.70 х10 ^6 /uL ; HGB 14.9 g/dL; HCT 42.7 %; MCV 90.9 fL; MCH 31.7 pg; MCHC 34.9 g/dL; RDW-CV 13.1%; PLT 271 х10 ^3 /uL; PDW 19.2fL; MPV 12.3 fL; P-LCR 43.6%, Granulocyty podzielone 50, kwasochłonne 1; zasadochłonne 1; Limfocyty 47; Monocyty 1. Wynik CRP 0,5 mg/L. Czy one są dobre, czy nie mam za dużo limfocytów? Czy nie mam jakiegoś stanu zapalnego? Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani!

W chwili obecnej nie ma powodu do niepokoju jeśli chodzi o liczbę limfocytów, ponieważ w zależności od źródła górna granica dla ich ilości wynosi od 40 do 50%.

Przedstawione wyniki nie budzą podejrzenia istnienia stanu zapalnego - CRP oraz liczba leukocytów mieszczą się w normach. Proszę jednak pamietać, że nie leczy się wyników badań, lecz pacjenta, więc jeśli ma Pani niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza.

Nieco podwyższona jest średnia objętość płytek krwi MPV. Nie musi być to niepokojące, ale należy obserwować ten parametr. Warto wykonywać rozmaz ręczny krwi z prośbą o zwrócenie uwagi na obecność płytek olbrzymich lub agregatów płytek krwi. Te pierwsze, jeśli występują, nie powinny przekraczać 30%. Te drugie nie świadczą o powiększeniu objętości płytek, ale mogą świadczyć o ich uszkodzeniu. Agregaty mogą powstać również w próbce i nie wiązać się z patologia.

Pozostałe wyniki są prawidłowe.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to może być stan zapalny?

Od półtora roku przyjmuję tabletki antykoncepcyjne, takie ze schematem przyjmowania 24+4. W zeszłym miesiącu przed okresem przyjmowałam doustnie lek na kandydoze sromu i pochwy. Dzień po okresie dostałam bardzo ciemnych plamień (3-4 razy pojawiły się nawet małe skrzepy krwi). Ciemne plamienia trwały 8 dni, a po nich pojawiły się bladoróżowe plamienia i trwają już 6 dni... Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź.

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie.

Najprawdopodobniej plamienia mają związek ze stanem zapalnym dróg rodnych oraz zastosowanym leczeniem. Powinna Pani udać sie na wizytę do ginekologa aby określić czy stan zapalny został wyleczony.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty