Co oznaczają zaniki kości i niewielki stan zapalny korzenia?

Witam od grudnia,rusza mi się górna dwójka jest to korona .Zdjęcie rtg pokazało zaniki kosci i niewielki stan zapalny korzenia tej dwójki ,kilka konsutacji ,które odbyłam są sprzeczne i nie wiem co mam robić ? 1 lekarz twierdzi ,że trzeba usunąć korzeń i uzupełnić materiałem kosciotwórczym ,2lekarz wydał opinię by czekać używać irygatora ,pielęgnować dziąsła ,proces być może się zatrzyma ,kolejny lekarz -czekać aż sama korona wypadnie ,proszę o pomoc co mam robić ?

Dzień dobry, bardzo trudno z opisu zorientować się, co dokładnie dzieje się z Pani zębem. Zanik kości w okolicy szyjki oznacza proces zapalenia przyzębia czyli paradontozę. W takim przypadku wykonanie kiretażu przez lekarza może byc pomocne. Oczywiście należy skontrolować czy paradontoza nie dotyczy również innych zębów i wdrożyć odpowiednie leczenie. Niestety, najczęściej jest to proces zgeneralizowany w jamie ustnej, wywołany przez bakterie paradontalne. Leczenie polega na usunięciu bakteri z całej jamy ustnej przy pomocy odpowiedniego czyszczenia, oraz płukanek i terapii antybiotykowej. Jeżeli tylko jeden ząb ma zaniki kostne, nalezy sprawdzić czy przyczyną tego nie jest zbyt duże obciążenie w zgryzie.
Stan zapalny korzenia może wsymagać leczenia kanałowego.
Natomiast, jeżeli zdecyduje się Pani na ekstrakcje, czy po usunięciu korzenia trzeba użyć materiału kościotwórczego, zależy od tego w jaki sposób będzie Pani chciała zamknąć ubytek. Most czy proteza nie wymagają uzupełnienia, choć na pewno będą lepiej "leżeć" na grubszej, wymodelowanej kości. Jeżeli luka ma być zamknięta implantatem, podsypanie kości może być konieczne.